Zabawki wspierające chodzenie

Nauka chodzenia to jedna z trudniejszych czynności, jaką musi samodzielnie opanować nasze maleństwo. Warto je wesprzeć kupując zabawki do nauki chodzenia. Dowiedzcie się, dlaczego to takie ważne oraz jak wybrać te najbardziej stymulujące.

Czy warto kupować dzieciom zabawki wspierające chodzenie?

Nasze pociechy swoją przygodę z chodzeniem rozpoczynają zazwyczaj około 12 miesiąca życia. To dość mozolny i wymagający od nich sporo wysiłku proces. Stąd też wielu rodziców sięga wtedy po zabawki wspierające chodzenie. Czy to dobry pomysł? O ile nie robimy tego na siłę, to tak. Zwłaszcza że niektóre modele takich zabawek wspomagają dodatkowo dziecięce zmysły lub pełnią funkcję zabawek edukacyjnych dla najmłodszych. Zabawki pomagające dziecku w nauce chodzenia są też pomocne, ponieważ jednocześnie ułatwiają łapanie równowagi. Mają też wpływ na ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz wspierają rozwój motoryki u naszych pociech. Ze względu na fakt, że najczęściej są bardzo kolorowe, pobudzają też dziecięcą wyobraźnię. Warto przy tym nadmienić, że niektóre zabawki pomagające dzieciom w opanowaniu chodzenia – jak na przykład chodziki – stanowią też odciążenie dla rodziców, którzy choć przez chwilę mogą jedynie obserwować poczynania swoich pociech bez konieczności ich asekurowania.

Rodzaje zabawek do nauki chodzenia

Zabawki do nauki chodzenia dzielą się na trzy rodzaje. Pierwszy z nich to jeździki. Są to zabawki wyposażone w wygodne siedzisko. Zadaniem dziecka jest wprawianie ich w ruch przy pomocy odpychania się nóżkami od podłoża. Jeździki różnią się między sobą pod względem konstrukcji. Te przeznaczone dla niemowląt, przypominają wyglądem samochody. Jeździki dla starszaków wyglądają jak klasyczne rowery dziecięce, ale nie posiadają pedałów. Niektóre modele wyposażone zostały też w trzy lub cztery kółka. Wszystkie jeździki łączy jedna wspólna cecha – wykonane są z lekkich, a przy tym bardzo kolorowych materiałów. Wybierając jeździk należy kierować się wzrostem malucha – gdy dziecko usiądzie, musimy sprawdzić, czy stopy dobrze przylegają do podłoża. Druga kategoria to wielofunkcyjne zabawki do ciągnięcia i pchania. Zabawa nimi nie ogranicza się jedynie do ćwiczeń utrzymania równowagi. Dzięki pomysłowej formie, jaką przybierają – są to najczęściej zabawne zwierzątka – stanowią zachętę do stawiania pierwszych kroków. Ponieważ są niezwykle lekkie, a przy tym wykonane z wytrzymałych materiałów, maluch może wykorzystywać je nie tylko w domu, ale i na podwórku. Najwięcej korzyści niosą ze sobą zabawki do ciągnięcia, które dodatkowo skupiają uwagę dziecka oraz stymulują jego różne zmysły i umiejętności. Przykład stanowią tu zabawki, które:

  • wydają różne dźwięki (zabawki z dzwoneczkiem);
  • dziecko może rozkładać (zabawki z klockami w komplecie);
  • dają się gnieść lub rzucać (zabawki sensoryczne).
Wózek z klockami Błękitny Little Dutch
Wózek z klockami Błękitny Little Dutch

Uwagę rodziców powinny też skupić zabawki do pchania wyposażone dodatkowo w ruchome elementy i efekty dźwiękowe, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię i ciekawość oraz stymulują zmysł wzroku i słuchu. Trzeci typ to chodziki. Najbardziej polecanymi w tej kategorii są zabawki wykonane z drewna. To materiał, który wyjątkowo sprzyja bezpieczeństwu naszych pociech. W przypadku młodszych dzieci najlepiej sprawdzą się chodziki-wózki z klockami o różnych kolorach i kształtach. Dzięki temu zabawka wspiera dodatkowo zręczność i myślenie logiczne malucha, a także rozwija zmysł wzroku i dotyku.

Najlepsza zabawka wspierająca naukę chodzenia

Wybór zabawek do nauki chodzenia jest całkiem spory. Jednak specjaliści doradzają, by jako pierwsza tego typu zabawka w naszym domu pojawił się jeździk. Dlaczego? Lista zalet jest długa. Po pierwsze jeździk jest niezwykle bezpieczny. Siedzisko jest umieszczone stosunkowo nisko, a więc ewentualna wywrotka nie zagraża jego bezpieczeństwu ani zdrowiu. Po drugie jeździk sprawia, że malec jest bardziej mobilny, a to z kolei budzi jego ciekawość świata. Po trzecie korzystanie z niego jest dla dziecka o wiele wygodniejsze niż w przypadku chodzika. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż tego typu zabawka pozwala na większą samodzielność. Dziecko może skorzystać z jeździka w dowolnej chwili i to bez ingerencji oraz asekuracji rodziców. Wybierając najlepszy jeździk dla dziecka należy zadbać o jego jak najbardziej atrakcyjną formę. Przykładem takiej zabawki może być jeździk Buggly Wuggly od B.Toys.

Jeździk Buggly Wuggly B.Toys
Jeździk Buggly Wuggly B.Toys

Zabawka przybrała postać uśmiechniętego żuczka, który już samym swoim wyglądem wzbudzi sympatię każdego malca w wieku 1 – 3 lat. Jeździk osadzony jest na 4ech kółkach (dwóch dużych z tyłu i dwóch malutkich niezwykle zwrotnych umieszczonych z przodu pojazdu), co ułatwia wprawienie go w ruch. Ponadto wyposażony został w wygodne, szerokie i stabilne siedzisko, co sprawi, że maluch chętnie będzie z niego korzystał. Dodatkową atrakcję stanowią czułki, które świecą i wydają dźwięk. Pod klapą siedziska został natomiast ukryty schowek na zabawki lub dziecięce skarby, co na pewno nie ujdzie uwadze malucha. Żywa kolorystyka sprawi, że dziecko chętnie będzie sięgało do swojego pojazdu. Lekka konstrukcja pozwala na swobodne przenoszenie zabawki.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 - liczba ocen, średnia: 5,00 z 5)
Loading...