Wyprawka do szpitala dla mamy

Kiedy przygotować wyprawkę do szpitala dla mamy? Najlepiej 4 – 5 tygodni przed planowanym porodem. Dlaczego tak wcześnie? Bo życie lubi zaskakiwać, a dobre przygotowanie do pobytu w szpitalu gwarantuje Twój Komfort w trakcie tak ważnego, emocjonującego i jednocześnie stresującego wydarzenia jakim jest poród. Zapraszam do lektury!

Wyprawka do szpitala dla mamy lista

Wyprawka do szpitala dla mamy, rady ogólne

Organizując wyprawkę do szpitala warto zastanowić się ile czasu tam spędzimy. Jeśli nasza ciąża przebiega prawidłowo, i wstępnie jesteśmy przygotowane na poród naturalny, to w szpitalu będziemy 2 dni (licząc od momentu porodu). Jeśli z jakiegoś powodu już wiesz, że czeka Cię cesarka, to w szpitalu spędzisz ok 5 dni. Tyle teoria, a co na to praktyka? W praktyce wszystko może się zdarzyć i z planowanego porodu naturalnego zrobi się cesarka… Albo poród przebiegnie planowo, ale przytrzymają Was chwilę dłużej z powodu żółtaczki fizjologicznej (to w sumie nic groźnego 😉) Dlatego trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność i przed spakowaniem torby należy:

1. Skontaktować się ze szpitalem, w którym planujesz rodzić i dowiedzieć się jakie tam panują standardy i po jakim czasie planowo wypisuje się do domu.

2. Po spakowaniu się w torbę na przewidywaną ilość dni, przygotować w domu stosik rzeczy które mogą się przydać, jeśli pobyt niespodziewanie się przedłuży. Warto rzeczy te zgromadzić w jednym miejscu, by osoba która Ci je będzie przywozić do szpitala nie musiała plądrować całego domu w poszukiwaniu Twojej koszuli nocnej przystosowanej do karmienia 😉. Ta sama zasada tyczy się rzeczy do spakowania dla dziecka, ale o tym więcej piszę tutaj: Wyprawka dla noworodka do szpitala

Warto również przeszkolić przyszłego tatę, z tego co znajduje się w torbie i na stosiku. Nie tylko po to, aby wiedział co jak się nazywa, ale także po to by wiedział co do czego służy.

Dokumenty, aktualne badania

Jeśli masz wszystkie dokumenty przygotowane i trzymasz je w jednym miejscu (najlepiej w torbie) to super! Są one bardzo ważne, aby proces przyjęcia Cię do szpitala poszedł sprawnie (siedzenie w rejestracji nie jest najbardziej komfortowe gdy męczą Cię skurcze), a aktualne badania gwarantują pełną wiedzę na temat Twojego i dziecka stanu zdrowia, a co za tym idzie fachową pomoc lekarską. Dlatego przygotuj:

 • dowód osobisty
 • NIP pracodawcy lub własny (gdy prowadzisz działalność gospodarczą)
 • skierowanie do szpitala (nie jest konieczne, ale można je mieć na wszelki wypadek)
 • plan porodu (Zawierasz w nim wszystkie swoje oczekiwania wobec porodu. W myśl obowiązujących przepisów, taki plan powinnaś opracować wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną)
 • karta przebiegu ciąży
 • grupa krwi i czynnik Rh
 • przy Rh(-) także wyniki badań na obecność przeciwciał anty RH
 • HBS – badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki wszczepiennej wzw B (zrobione po 32 tygodniu ciąży)
 • WR – robione dwukrotnie – na początku i pod koniec ciąży
 • USG zrobione w I, II, III trymestrze (istotne jest nasze pierwsze USG, prenatalne. Pozwoli to lekarzowi na szybką ocenę wieku płodu)
 • ostatnia morfologia i badanie moczu
 • posiew z pochwy w kierunku GBS (Streptococcus agalactiae, in. paciorkowiec z grupy B) – w przypadku stwierdzonego dodatniego GBS ważne, by od razu okazać wyniki badań !!!
 • dodatkowo w przypadku planowego cięcia cesarskiego należy na 4-5 dni przed planowanym zabiegiem wykonać jonogram (sód i potas) i koagulogram (INR, APTT)

Poród – co musisz wiedzieć

Aby dobrze przygotować się do tej części pobytu w szpitalu warto zrobić Plan Porodu (wraz z położną). W trakcie jego przygotowywania będziesz miała szansę zastanowić się czy np. chcesz rodzić w sali jednoosobowej i szpital który wybrałaś Ci to umożliwi? Albo co tak naprawdę Cię uspokaja i działa na Ciebie kojąco? Dla kogoś może być to ulubiony zespół (czyli weź mp3), lub osobisty jasiek, a może książka którą już znasz na pamięć? Warto zapoznać się z radami dot. tworzenia Planu Porodu Fundacji Rodzić po Ludzku: tutaj znajdziecie link do Fundacji.

Często szpitale wymagają zrobienia lewatywy i posiadania maszynki do golenia krocza, aby położna mogła cię ogolić. Sprawdź jak sytuacja wygląda w Twoim szpitalu. Pamiętaj, że masz prawo odmówić lewatywy (takie informacje zawiera się w Palnie Porodu). Krocze możesz natomiast spokojnie przygotować sama w domu.

Kolejnym spornym tematem jest możliwość jedzenia w trakcie porodu. Jeśli tylko masz taką ochotę możesz i nawet powinnaś jeść! Organizm doskonale wie co go zaraz czeka i wysyła Ci sygnały czego potrzebuje. Nie ignoruj tego i nie pozwól by inni wpływali na Twoje decyzje – to Ty zaraz dokonasz nadludzkiego wysiłku i masz pełne prawo być do tego dobrze przygotowana.

Wyprawka do porodu dla mamy – lista

 • koszula nocna do karmienia – (krótka, musi być łatwy dostęp 🙂 – może być nieco gorsza, bo na pewno się pobrudzi (ale wbrew doświadczeniom innych mam, moja koszula ciągle się ‘nadaje’ do noszenia i na pewno jej nie wyrzucę, gdyż mam do niej straszny sentymentalny stosunek) Wg. mnie podkoszulki się nie sprawdzają, i utrudniają pierwsze karmienie po narodzinach. Choć, tak naprawdę w samej końcówce porodu to chyba najwygodniej jest być nago, i od razu po porodzie dziecko ma kontakt skóra-skóra co jest niezwykle ważne dla jego rozwoju oraz stymulacji produkcji mleka u mamy.
 • szlafrok ciążowy – cienki! W trakcie porodu, gdy zachce Ci się pospacerować po korytarzu, to taki szlafrok jak znalazł. A już na po porodówce będzie używany non-stop 😉
 • kapcie, klapki pod prysznic
 • telefon wraz z ładowarką, i takimi funkcjami jak:     1. zegarek – do określania długość skurczy, lub klasyczny zegarek;       2. zgrana ulubiona muzyka lub odtwarzacz mp3;         3. dobry aparat w telefonie lub klasyczny aparat fotograficzny.
 • kosmetyczka a wniej: gumki/spinki do włosów, bawełniana chusteczka lub pielucha (do przecierania twarzy, okładów), pomadka ochronna (wszyscy o tym piszą, ale ja w ogóle nie miałam głowy do moich spierzchniętych ust 😉
 • mały ręcznik – ja używałam go gdy chciałam usiąść w innym miejscu niż łóżko, np. na piłce, czułam się dużo bardziej komfortowo siadając na własnym ręczników niż bezpośrednio na plastikowej piłce.
 • woda – dużo wody niegazowanej + kilka kubków jednorazowych
 • prowiant dla taty –  przygotujcie w ostatniej chwili przed wyjazdem do szpitala
 • prowiant dla mamy – ja rodziłam w sezonie truskawkowym i na początku porodu zjadłam chyba ze 2kg truskawek 🙂
 • drobne monety – w szpitalach są automaty i posiadanie monet może zaspokoić Twoją nagłą potrzebę np. na sneakersa 😉 Lub tatuś będzie się mógł o 2 w nocy posilić, jeśli nie zdążycie przygotować prowiantu.
 • ubranie na zmianę dla taty – aby też mógł się poczuć komfortowo 😉

Wyprawka dla mamy po porodzie – lista

Po porodzie dadzą Ci chwilę odsapnąć (czy będzie to 15′ czy 2h godziny zależy od konkretnego szpitala) po czym zostaniesz przewieziona wraz z dzieckiem na salę poporodową. A to lista rzeczy, która na pewno Ci się przyda:

 • paczka podpasek poporodowych do nabycia w każdej aptece, przydadzą Ci się przez pierwsze dni połogu, krwawienie jest zupełnie inne niż w przypadku miesiączki.
 • podkłady higieniczne – używa się ich na prześcieradło i naprawdę uratują Cię nie raz. Pierwsze karmienia dziecka są długie, a i pozycje nie tak łatwo się zmienia, więc przeciek gwarantowany 😉 Dodatkowo niewykorzystane podkłady możesz później wykorzystać do zabawy z dzieckiem – jeśli jest ciepło to można go położyć bez pieluszki, żeby pampersowej wolności sobie pozażywało 🙂 Takie podkłady znajdziesz w każdej aptece lub tutaj: podkłady poporodowe
 • majtki jednorazowe – muszą być przewiewne, służą tak naprawdę tylko do podtrzymania podkładu, warto kupić rozmiar większe aby nigdzie nie uciskały, do nabycia np. tu majtki poporodowe
 • szlafrok – do śmigania po korytarzach porodówki
 • kapcie, klapki pod prysznic, ewentualnie skarpetki
 • kosmetyczka (szczoteczka do zębów, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, inne wg uznania)
 • delikatny płyn do higieny intymnej + środek przyspieszający gojenie się krocza (położne polecają np. Tantum Rosa)
 • 2 ręczniki – mniejszy i większy, ewentualnie jeden mały tylko do podcierania
 • zapas przekąsek – dobrze zaopatrzyć się w zdrowe przekąski, gdyż po porodzie będziesz potrzebowała wrócić szybko do formy. Dodatkowo karmienie piersią różwnież wymaga dużo energii.
 • woda, herbatki – często w szpitalach można przygotować sobie swoją herbatkę, warto mieć ze sobą swój kubek i łyżeczkę + ręczniki papierowe
 • papier toaletowy – upewnij się jak to jest w Twoim szpitalu, bo może się okazać niezbędny w Twojej torbie 😉

Karmienie piersią  po porodzie – co musisz wiedzieć

Jeśli planujesz karmić piersią, a jest to Twoje pierwsze dziecko, to warto abyś się do tego przygotowała. Przygotowała w wiedzę. Niestety nie ma co liczyć na wiedzę lekarzy, bo Ci jej nie mają (ciągle możesz usłyszeć od lekarza, że np. matka karmiąca powinna być na diecie, a tak nie jest).

‘Instytucją’ której bez mrugnięcia okiem można zaufać są Certyfikowani Doradcy Laktacyjni (CDL) i Międzynarodowi Dyplomowani Konsultanci Laktacyjni (IBCLC). To lekarze i położne wyspecjalizowani w doradztwie laktacyjnym. Pełną listę Doradców i Konsultantów znajdziesz tutaj: Lista. Do nich można się zwrócić, jeśli karmienie piersią zacznie przysparzać problemów. Warto też śledzić blog www.hafjia.pl, gdzie autorka blogu niestrudzenie walczy z mitami dot. karmienia piersią, a wszystko dokumentuje literaturą i badaniami. Na rynku znajduje się też wiele ciekawych pozycji książkowych, jak np „Po prostu piersią” Gill Rapley, Tracey Murke (książkę znajdziesz TUTAJ), które warto przeczytać będą jeszcze w ciąży (później to już nie będzie czasu ;).

Kiedyś matki karmiące nie korzystały z żadnych dodatkowych ‘gadżetów’ do karmienia. Była mama, pierś i dziecko. Dziś mamy cały rynek produktów ‘wspierających’. Czy warto je kupować? Postawiam to Waszej decyzji. Podzielę się swoją historią. Będąc w ciąży nie kupiłam laktatora. Rodziłam w szpitalu, który jest bardzo ‘pro’ jeśli chodzi o karmienie piersią, służą poradą laktacyjną i laktatorem w razie potrzeby. Niestety okazało się, że gdy laktator był mi potrzebny to go akurat ‘nie było’ i musiałam podać mieszankę (dziecko nie chciało ssać, a był to późny wieczór, mąż dopiero następnego dnia rano poleciał na gwałt go kupić i mi przywiózł). Cała nasza przygoda z karmieniem na szczęście dobrze się skończyła…. a właściwe trwa do dziś 🙂 ale gdybym mogła coś zmienić, to na pewno zabrałabym ze sobą laktator i dzięki temu zaoszczędziła dużo nerwów.

Po porodzie – karmienie piersią – lista

 • 2 koszule do karmienia – kupując koszule nocne do spania w trakcie ciąży, warto przypilnować aby miały opcję ‘karmienia’, posłużą Ci wtedy w czasie ciąży jak i po.
 • 2 biustonosze do karmienia – biustonosze należy kupić na 2tyg przed terminem i wybrać rozmiar większy niż mamy w trakcie kupna. Nasze piersi po porodzie szaleją i potrafią zmieniać rozmiar parę razy na dobę. Bardzo ważne, aby w tym początkowym okresie biustonosz nie posiadał fiszbin – ucisk fiszbin może powodować zatory. Odradzam też nie zakładanie biustonosza – sama tak zrobiłam w pierwszych dniach, w efekcie czego ponaciągałam sobie wiązadła pod pachami, nic przyjemnego zapewniam Was.
 • wkładki laktacyjne – warto być przygotowanym i je mieć gdyż tylko niewielki procent kobiet nie ma problemu z cieknącym mlekiem. Jeśli chodzi o wkładki to możecie postawić na jednorazowe, lub wielorazowe (które można prać). Istnieją też na rynku tzw. muszle laktacyjne, które łapią mleko do pojemnika i można je później wykorzystać (mleko mamy ma m.in. właściwości antyseptyczne i łagodzące i nadaje się do smarowania poranionych brodawek, walki z ciemieniuchą, odparzeniami, trądzikiem niemowlęcym etc). A tutaj znajdziecie: wkładki laktacyjne.
 • poduszka do karmienia piersią – jedni uważają, że to niepotrzebny gadżet, inni, że to zdecydowany must have każdej wyprawki. Prawda jest taka, że dobrze dobrana poduszka ułatwi Ci karmienie, a także uwolni Twoje ręce. Tutaj znajdziesz: poduszki do karmienia.
 • laktator – jeśli planujesz karmić piersią to zakup laktatora jeszcze w ciąży wydaje się dobrym pomysłem, mimo że to spory wydatek.   Tutaj znajdziesz: laktatory.
 • maść na brodawki – w pierwszych dniach dziecko dopiero uczy się prawidłowego przystawiania do piersi. W trakcie tej nauki może poranić Twoje brodawki, warto mieć maść z lanoliny (działa cuda, sama sprawdziłam 😉 tutaj znajdziecie lanoline
 • herbatka laktacyjna  znajdziesz tutaj, czy kawa wspierająca laktację tutaj

Wyjście ze szpitala

Przygotuj sobie w domu ubranie na wyjście odpowiednie do pory roku. Pamiętaj, że mimo porodu brzuszek pozostanie z Tobą jeszcze przez jakiś czas. Torbę na wyjście można połączyć z torbą na wyjście Twojego maluszka, dzięki czemu tatuś będzie musiał pamiętać tylko o jednej torbie 😉

Powodzenia Dziewczyny!!!!

Marta, mama 20 msc Ani

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (8 - liczba ocen, średnia: 3,25 z 5)
Loading...