Idzie wiosna – czas na zabawę w piasku

Zdecydowanie cieplejsze i dłuższe dni wiosenne oznaczają więcej czasu na radosną zabawę na dworze. Miejscem, jakie nasze dzieci wybierają wtedy najczęściej, jest oczywiście piaskownica. Aby jednak zabawa była rzeczywiście udana, potrzebne są odpowiednie zabawki. Podpowiadamy, jak wybrać te najlepsze oraz wyjaśniamy, czy służą one tylko i wyłącznie beztroskiemu relaksowi.

Do czego służą zabawki do piasku?

Wbrew pozorom zabawa w piasku to dużo więcej niż przyjemność. Przede wszystkim pomaga ona kształtować dziecięcą wyobraźnię oraz rozwijać kreatywność. Jest to możliwe, ponieważ ich zabawki do piasku przybierają zaskakujące formy. Po drugie dzięki bogatej kolorystyce ten typ zabawek stymuluje również zmysł wzroku. Uczą one ponadto logicznego myślenia.

W przypadku chłopców stanowią zachętę do eksperymentowania. Jeśli chodzi o dziewczynki, często wykorzystują one swoje zabawki do piasku, jako elementy wyposażenia kuchni, cukierni czy sklepu. Zabawa z ich użyciem polega wtedy na wcielaniu się w różne role, co z kolei wyzwala dziecięcą pomysłowość. Ponadto wpływa dodatnio na umiejętności społeczne, a także pozwala zdobyć nowe umiejętności.

Warto wtedy bacznie przyglądać się dziecku i zwrócić uwagę na zachowanie dziecka, które może nam wiele powiedzieć o jego sposobie funkcjonowania w środowisku, ale również tego, jak odbiera rzeczywistość. Nasze pociechy najchętniej bawią się w piaskownicy (czy też na plaży) w towarzystwie innych dzieci. Mając do dyspozycji sporą ilość zabawek, mogą się nimi dzielić z towarzyszami zabawy, a także uczyć współpracy. Jednym słowem taka zabawa w piachu wpływa dodatnio na rozwój społeczny naszych pociech.

zabawki do piasku
Zabawa w piasku to jedna z najlepszych form zabawy dla dzieci. Fot. Pxhere.com

Jakie powinny być idealne zabawki do piasku?

Aby zabawki nie wylądowały w kącie, muszą być przede wszystkim jak najbardziej atrakcyjne dla dziecka. Po drugie nie wolno nam zapominać, aby były dopasowane ściśle do wieku malucha. Najmłodsze dzieci powinny dostać jak najprostszą zabawkę, o wyrazistej barwie, a przy tym o większych rozmiarach. W ten sposób unikniemy jej zgubienia, gdy będziemy opuszczać miejsce zabawy, co nierzadko odbywa się w pośpiechu.

Większe elementy to także mniejsze prawdopodobieństwo, że maluch w trakcie zabawy weźmie je do buzi i połknie. Starsze pociechy mogą otrzymać zabawki bardziej skomplikowane, które zapewnią im ciekawą zabawę przez długie godziny. Idealne zabawki do piasku to także wytrzymałość. Muszą być więc wykonane z materiału, który będzie pozwalał na długotrwałą eksploatację zabawki, ale również na eksperymentowanie z nią. Idealne zabawki do piaskownicy powinny być również dopasowane do płci naszych pociech, chociaż w tej kwestii dobrze jest również brać pod uwagę ich indywidualne zainteresowania.

Szczególnie w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym czy starszaków. W trakcie takiej zabawy mogą ujawnić i rozwinąć się ich wyjątkowe predyspozycje czy pasje na przykład do wykwintnej kuchni czy wymyślnych budowli. Dobrym wyborem będą też te zabawki z pojemnikiem lub wyposażone w inny system przechowywania. Dzięki temu dzieci będą uczyły się, jak dbać o swoją własność, szanować ją i utrzymywać w ładzie.

Zobacz również: Zabawki dla chłopców

Propozycje zabawek do piasku dla malucha

Jak już wspomnieliśmy ważnym elementem wyboru zabawek do piasku stanowi wiek, dla którego są one dedykowane. W przypadku najmłodszych – 1 i 2-letnich – dzieci idealnie sprawdzą się najprostsze rozwiązania.

Dobrym przykładem takiej idealne zabawki do piasku dla najmłodszego dziecka może być wiaderko z łopatką od firmy B.Toys. Zabawka jest utrzymana w wyrazistej i przyjemnej dla oka dziecięcego kolorystyce – limonka z fioletem i bielą. Wiaderko jest duże, ale na tyle lekkie, że maluch z łatwością będzie się nim posługiwał. Jest ono wyposażone w dodatkowy uchwyt z boku w postaci ucha. Dzięki temu może posłużyć, jako duża foremka lub ułatwić dziecku przesypywanie piasku.

wiaderko z łopatką

Źródło: https://www.calydlamamy.pl/zabawki/9799-wiaderko-srednie-z-lopatka-btoys-limonkowe.html

Dużą zaletą jest wyjątkowa wytrzymałość wiaderka, które wykonane zostało z trwałego, lecz wolnego od toksycznych substancji tworzywa. Inna propozycja tego producenta to kaskada do piasku i wody. W zestawie znajdują się kubeczek w kształcie sowy oraz ciężarówka-wywrotka, do której dziecko może wsypywać piasek. Jeśli zabawa będzie odbywała się dodatkowo w pobliżu wody (morze, jezioro, domowe oczko, dmuchany basen w ogrodzie) maluch, może w niej również przewozić wodę.

Działanie zabawki polega na wsypywaniu piasku (wlewaniu wody) i obserwowaniu, jak przelatuje przez kolejne poziomy. Kaskada staje się w ten sposób bardziej atrakcyjna dla dziecka, a dodatkowo pomaga ćwiczyć sprawność małych rączek.

Zobacz również: Zabawki dla dziewczynek

Jakie zabawki do piasku dla starszaka?

Starsze dzieci prowadzą bardziej pomysłowe zabawy w piasku, dlatego powinny mieć do dyspozycji zabawki, które im to umożliwią, czyli składające się z kilku, a nawet kilkunastu elementów. Tym wymaganiom sprosta na pewno wiaderko plażowe od B.Toys z kompletem pomysłowych foremek i różnych ciekawych akcesoriów. W skład zabawki wchodzą: łopatka, grabki, sitko, konewka i kielnia do wygładzania, a także 2 foremki do budowania zamków z piasku oraz wiatraczek.

zabawki do piasku na plażę

Źródło: https://www.calydlamamy.pl/zabawki/3171-akcesoria-plazowe-w-torbie-btoys-niebieskie-62243265899.html

Są to akcesoria, dzięki którym można bez większego trudu wykonać ciekawe budowle z piasku, ale jedynie dziecięca wyobraźnia podpowie w jaki jeszcze sposób je wykorzystać – może do założenia cukierni z niezwykłymi ciastami, a może do stworzenia zaczarowanego ogrodu. Kolejną propozycją tego samego producenta stanowi wózek z akcesoriami. To wymarzona zabawka dla kilkulatka, który będzie czerpał sporo radości z możliwości ciągnięcia (prowadzenia) za sobą wózka wypełnionego akcesoriami do zabawy.

W komplecie znalazły się: mini wiaderko, łopatka, grabki, sitko, foremka w kształcie łódki i rybki oraz kolorowe kubeczki do przesiewania piasku (ewentualnie przelewania wody). Bardziej pomysłowe dzieci mogą do zabawy wykorzystać również sam wózek, zamieniając go w … dużą ciężarówkę-wywrotkę. Zestaw jest bardzo kolorowy, co przyciąga uwagę dzieci, ale i pobudza ich zmysł wzroku.

wózek z akcesoriami do piasku

Źródło: https://www.calydlamamy.pl/zabawki/8426-wozek-z-akcesoriami-do-piasku-btoys.html

Wiele godzin twórczej zabawy w piasku zapewni też naszemu starszakowi potężny zestaw akcesoriów w poręcznej przezroczystej torbie – również od B.Toys. Prócz tradycyjnych elementów, jak foremki o bardzo atrakcyjnych kształtach, grabki czy łopatka, dziecko znajdzie także ciężarówkę-wywrotkę, kolorowy wiatraczek oraz niezwykle praktyczne sitko – przykrycie do wiaderka z uchwytami na akcesoria.

Żywe kolory zestawu wykluczają nudę, a mnogość elementów wpływa na dziecięcą fantazję i pomysłowość. Dużą zaletę stanowi wygodna, poręczna, praktyczna i lekka torba z dnem z siateczki. Dzięki temu resztki piasku z zabawek, wylecą zanim zabawka trafi do pokoju lub samochodu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 - liczba ocen, średnia: 5,00 z 5)
Loading...